Under 11 Representative Program Information

Nominations Open Monday 23 April, 2018 Tap this link to nominate.
Nominations Close Friday 18 May, 2018 - 5.00pm

Age Eligibility

01.01.07 - 31.12.09

Trials
Sunday 27 May, 2018: 8.00 - 11.00am, SHC Grass Field 5 & 6
Sunday 3 June, 2018: 8.00 - 11.00am, SHC Grass Field 5 & 6
Sunday 10 June, 2018: 8.00 - 11.00am, SHC Grass Field 5 & 6
 
Teams are expected to be announced on Wednesday 20 June, 2018.
Training
Sunday 8 July, 2018: 8.30 - 10.00am, SHC Grass Fields 5 & 6
Sunday 15 July, 2018: 8.30 - 10.00am, SHC Grass Fields 5 & 6
Sunday 22 July, 2018: 8.30 - 10.00am, SHC Grass Fields 5 & 6
Sunday 29 July, 2018: 8.30 - 10.00am, SHC Grass Fields 5 & 6
U11 Coulter Shield: Downey Park,
Brisbane
(4 teams)
Sunday 5 August, 2018
All players nominating for selection trials must be available to participate at Coulter Shield and attend the scheduled Brisbane training sessions.
 
  • Selection Trials/Nomination Fee: $45 per player - payable when nominating using the link above. Covers turf hire, coaches, admin, etc.
  • Uniform Orders - see the side panel (or below).

 
 

Brisbane Under 11 Teams for Coulter Shield

 Sunday 6 August, 2017 at Downey Park, Brisbane (hosted by BHA)
 
The following teams were ratified by the BHA Board of Management on Monday 11 June, 2018.
 
Brisbane 1   Brisbane 2
1 Fletcher Cabot (KWS)   1 Micah Armstrong (Easts)
2 Quinlan Carey (Norths)   2 Aidan Bowers (PRStA)
3 Jake Collyer (Valley)   3 Maxim Elias (Norths)
4 Jordan Donald (Valley)   4 Liam Gannon (Bulimba)
5 Indigo Dorrat (Commercial)   5 Rhys Harris (Valley)
6 Cody Hale (Bulimba)   6 David Holmes (PRStA)
7 Dominic Holliday (Commercial)   7 Oliver Jones-Drummond (Bulimba)
8 Joel Hubbard (Easts)   8 Angus Kearney (KWS)
9 Jack Johnson (KWS)   9 William McCormick (UQ)
10 Thomas Quine (Norths)   10 Isaac Pratt (Norths)
11 Thomas Robertson (PRStA)   11 Jack Rendall (Easts)
12 Ben Smith (Easts)   12 Preston Stuart (Valley)
13 Cameron Strickland (Valley)   13 Riley Thomas (PRStA)
GK Trystam-Daniel Smith (Bulimba)   GK Louisa Heffernan (Valley)
         
Manager: Dave Cullen/Craig Cabot   Manager: Selina Harris
Coach: Dave Anderson   Coach: Wade Harris
         
         
Brisbane 3   Brisbane 4
1 Eli Beggs (Easts)   1 Mitchell Aitchison (Commercial)
2 Benjamin Buck (Norths)   2 Cael Armitage (Valley)
3 Noah Burke (Easts)   3 Tobias Campbell (Norths)
4 Stanley Hambling (Redcliffe)   4 Jet Dominko (Easts)
5 Christopher Heath (Easts)   5 Alexander Dunkley (Commercial)
6 Patrick Holmes (Easts)   6 Henry Gosschalk (UQ)
7 Harrison Lunn (Norths)   7 Ivo Kotze (Norths)
8 Angus McKenna (KWS)   8 Oliver Larsen (Redcliffe)
9 Logan Morse (KWS)   9 Ryan Minnie (Easts)
10 Jett Pickering-Buchmaier (PRStA)   10 Jacob Ryan (Bulimba)
11 Ethan Ward (Commercial)   11 Nicolas Sands (Valley)
12 Tom Ward (KWS)   12 Joseph Wedmaier (Commercial)
13 Cormack Willersdorf (Valley)   13 Thomas Zuideveld (Bulimba)
GK Max Lawrence (KWS)   GK Tayt Nichols (Norths)
GK Hayden Scholes (Norths)   GK Jaycob Pring (Redcliffe)
         
Manager: Darren Willersdorf   Manager: Janine Minnie
Coach: Charles Strickland   Coach: Tony Robertson