Latest BHA News


• Grand Final Results - Complete List

Posted by Administrator on 15 Sep 2019
Latest BHA News >>

Listed here are the Grand Finals results for all 2019 BHA Competitions and Divisions.
Rotating small screen devices will provide a better view of this table.

BHA Grand Final Results - 2019
Hockey
League
Division
Winner
Score
( x - y )
Runners-up
Player of Final
Junior U11-3 Pine Hills &
Redcliffe Lges
1 - 1 n/a Stanley Hambling (RED)
Junior U11-2 Valley 2 2 - 1 PR St Andrews Ethan Harris (VAL2)
Junior U11-1 Valley 1 2 - 0 Northern Suburbs 1 Rhys Harris (VAL)
Junior U13-2 University of Qld 1 - 0 Valley Louisa Heffernan (VAL)
Junior U13-1 Bulimba 3 - 0 Eastern Suburbs Cody Hale (BUL)
Junior J3 Valley 3 - 1 Pine Hills George Evans (VAL)
Junior J2 Northern Suburbs 7 - 1 Bulimba Jordon Griffin (NTH)
Junior J1 Kedron Wavell 2 - 0 PR St Andrews Declan Baker (KWS)
Classic CHL Commercial 1 5 - 3 Valley Angus Hay (COM)
Masters MHL5 Southbank Storm 2 - 0 South West United Julian Ryan (SWU)
Masters MHL4 Kedron Wavell 2 - 1 Valley David Todd (KWS)
Masters MHL3 Kedron Wavell 2 - 1 Bulimba Brett Leslie (KWS)
Masters MHL2 Eastern Suburbs 1 - 0 South West United Kim Beavis (EAS)
Masters MHL1 Redcliffe Leagues 5 - 4 University of Qld David Halliday (RED)
Brisbane BHL6 Valley 3 - 2 Kedron Wavell Craig Jeffery (VAL)
Brisbane BHL5 University of Qld 3 - 1 Easterns Suburbs 1 Scott Cullen (UQ)
Brisbane BHL4 Valley 4 - 2 PR St Andrews Brendan Lindsay (VAL)
Brisbane BHL3 Eastern Suburbs 2 - 1 PR St Andrews Harrison Courtney (EAS)
Brisbane BHL2 PR St Andrews 5 - 3 University of Qld Ethan Triggell (PRS)
Brisbane BHL1 Labrador 4 - 2 Eastern Suburbs Brent Livermore (LAB)
           
Awards - Junior Divisions - 2019
Club Championship - Stan Griffin Shield: Bulimba
Best Team Performance - Col & Hec Cormie Shield: Valley U11-1
           
Awards - Senior Divisions - 2019
Club Championship - Merv Harris Memorial Shield: Eastern Suburbs
Best Team Performance: Eastern Suburbs BHL1 Team
(No longer awarded) Formerly known as Sports Depot & Robinsons Sports Store Cup
Rookie of Year: Liam Hart (PRS)
Coach of the Year - Rendell Family Trophy: Mark Knowles (EAS)
Umpire of Year - Hawgood Family Trophy: Sam Hamilton
Top Goal Scorer - Greg Browning Medal: Jacob Webber (EAS)
Player of the Grand Final - Hec Cormie Medal: Brent Livermore (LAB)
BHA Best & Fairest Medal - Winner: Joshua Blakey (RED)
BHA Best & Fairest Club Winner - BUL: Justin Douglas  
BHA Best & Fairest Club Winner - COM: Jared Taylor  
BHA Best & Fairest Club Winner - EAS: Jacob Webber  
BHA Best & Fairest Club Winner - KWS: Matt Argent  
BHA Best & Fairest Club Winner - LAB: Blake Wotherspoon  
BHA Best & Fairest Club Winner - NTH: Grant Woodcock  
BHA Best & Fairest Club Winner - PRS: Tom Madden  
BHA Best & Fairest Club Winner - RED: Joshua Blakey  
BHA Best & Fairest Club Winner - UNI: Aidan Rintala  
BHA Best & Fairest Club Winner - VAL: Alecz Day  

E. & O. E.

Last changed: 15 Sep 2019 at 12:44 AM

Back to Overview


Please note: A new News module has been installed 3 Mar 2019. Only a few of the previous News items have been copied over.